Práce snů

Převzato z magazínu LEČO

Jak jsme Vás již v minulém vydání Magazínu LEČO a na našich webových stránkách www.nasehulvaky.cz informovali, rozhodlo vedení radnice Mariánské Hory a Hulváky jmenovat bývalou starostku tohoto obvodu do funkce vedoucí komise pro investiční a strategické plánování. Paní Janáčkovou bylo zřejmě potřeba uklidit a uspokojit, je totiž zvyklá na svůj standard. Dostala proto tuto výborně placenou nechutnou politickou trafiku. Funkce bez definované pracovní náplně a úkolů za 48 500 korun měsíčně, služební auto, telefon a kancelář na radnici. Ostatní členové této komise dostanou „odměnu“ 500 Kč, ale pouze v tom měsíci, ve které se dostaví na schůzi komise.

A co na to říká předsedkyně nově vzniklé komise pro strategický rozvoj a plánování? „Většina obcí, i malých obcí, si zadává práce právě architektonické, které potom samozřejmě platí z vlastních rozpočtů. Takže já de facto naplňuji to, co si ostatní obce zadávají. Takže já si nemyslím, že jsou to vyhozené peníze.“ sdělila Liana Janáčková médiím. Zřejmě i laik se podiví nad argumentací, jakou paní Janáčková použila na obhajobu této své uměle vytvořené funkce před redaktory České televize.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/418231100031220-udalosti-v-regionech/obsah/664845-liana-janackova-celi-kritice-kvuli-nove-funkci

Naprostá ztráta sebereflexe

Připomeňme si pár „úspěchů“ paní Janáčkové na poli investic a strategického plánování:

Například nové náměstí v Mariánských Horách, které mělo původně stát 10 milionů, a nakonec se cena vyšplhala na neuvěřitelných 32 milionů. Jen následná tříletá údržba zeleně na této betonové ploše je městským obvodem zasmluvněna na jeden milion korun! O zvýšené prašnosti a teplotě akumulující se na téměř dvou set metrech čtverečních betonu, snad ze smutku nad vykonaným dílem, ani raději psát nebudeme.

Znamenitě také dopadly veškeré snahy radnice okolo bytových domů na Hulváckém kopci, na které upozorňujeme od samotného počátku. V roce 2016 nechala starostka Janáčková vystěhovat všechny nájemníky z domu Knüpferova 4 s tím, že zde bude zřízena služebna Městské policie. Veřejným slibem se starostce následně podařilo ošálit a vystěhovat nájemníky i sousedního vchodu s tím, že plánuje provést rekonstrukci celého domu. Následně radnice chtěla dům prodat, s čímž nesouhlasilo město Ostrava. Dodnes jsou všechny byty prázdné a dům neodvratně chátrá. To je strategie?!

Počátkem minulého roku dokonce na neutěšený stav domu Knüpferova 3 a 4 opakovaně upozorňoval při svých kontrolách také Magistrát města Ostravy. Jelikož radnice výsledky kontroly před lidmi skrývá, uveďme zde alespoň některé závěry a doporučení:

  • nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky z důvodu úniku výnosu z nájmu 24 bytových jednotek, kdy jen do konce ledna minulého roku bylo ušlé nájemné vyčísleno na 825 tisíc korun a dále se zvyšuje,
  • zmařená investice za přípravné práce na projektovou dokumentaci za účelem zřízení kanceláří Městské policie ve výši 1,1 milionu korun,
  • dlouhodobý stav domů bez pravidelného provozu a vytápění v zimním období celkovému technickému stavu domu nepřispívá.

Je smutné, že ani tato jednoznačná zjištění kontroly magistrátu s opakovaným doporučením na řešení v co nejkratším termínu nebyla dodnes, po více než roce, vedením radnice realizována.

Velký (ne)úspěch je i zpackaný prodej bytových domů v lokalitě Červený kříž, kde měl vzniknout studentský kampus. Pro mnoho občanů Mariánských Hor je to ale ghetto. Na malebné koupaliště na Hulváckém kopci můžeme bohužel vzpomenout už jen s lítostí v srdci.

Toto je jen letmé ohlédnutí za prací paní Janáčkové. Někdo takový, kdo navíc již 28 let nepracuje ve své profesi, bude pro městský obvod vytvářet architektonické studie a strategické plány? No to se tedy máme na co těšit!

Příspěvek byl publikován v rubrice Převzali jsme a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *