„Radnice pro lidi“ aneb jak si pan místostarosta Hujdus k bytu pomohl (aktualizováno)

Aktualizováno po revizi panem místostarostou Hujdusem (jeho komentář je dole pod článkem)

Dne 15.6.2017 proběhlo Zasedání zastupitelstva MHaH. Z celého programu, kterému věnuji další příspěvek, jsem si dovolil vytáhnout jeden bodu, který mi připadá, že je hoden samostatného komentáře.
Na posledních dvou Zasedáních zastupitelstva se totiž jednalo o prodeji několika domů či bytů.
Pravidla pro prodej bytů, které si odsouhlasili zastupitelé na konci roku 2014, stanoví maximální výši ceny, a to 5 000 Kč za jeden metr čtvereční (plus 50 % ceny nákladů na opravy za posledních 5 let).

Jelikož se však v současné době vyhlašovaly záměry prodeje bytů (= aktualizováno) i na lukrativních místech – např. ulice Korunní a Sušilova – kde jsou tržní ceny klidně i třikrát vyšší, vzbuzuje tento záměr prodeje jisté pochybnosti o oprávněnosti takto nízké prodejní ceny,a to i s přihlédnutím k faktu, že k těmto prodejům se dostali i lidé spjatí s naší Radnicí.

Takže proč to vše zmiňuji – jedním z nabyvatelů takového bytu je totiž i náš místostarosta Patrik Hujdus, který bydlí na ulici Sušilova 1 a nájemníkům tohoto domu budou nabídnuty k odprodeji byty do osobního vlastnictví. Zastupitelé tento prodej posvětili svým hlasováním a pan Hujdus se vůbec neostýchal a i přes svůj střet zájmů zvedl ruku pro prodej také.
Takto se rázem ocitl na listině, kdy se budou byty prodávat za krásnou cca třetinovou cenu oproti cenám tržním, což ve světě čísel znamená, že kdyby pan Hujdus bydlel v bytě o rozloze 50 m čtverečních a prodejní cena se dostala na 6 000 Kč, tak tento byt pan místostarosta získá za krásných 300 000 Kč a ušetří cca 600 000 Kč, t.j. peníze, které by musel vynaložit, kdyby byt kupoval na realitním trhu.

Tomu se říká pěkný kšeft. A taky že jsem panu místostarostovi k této krásné koupi pogratuloval – hold „Radnice pro lidi„.


A ve stejném duchu takto získala byt i dcera bývalého místostarosty pana Jezerského, což je sestra současného zastupitele Roberta Jezerského.

Této paní totiž byl na předešlém Zasedání zastupitelstva odprodán byt (= tento prodej byl již uskutečněn) – a podle mého úsudku ne dle pravidel pro prodej bytů – na ulici Vršovců 64.
Jedná se o byt, který se nachází v posledním patře, byla v něm dle záskaných informací nedávno provedena rekonstrukce na náklady Radnice a tito současní nájemníci si údajně měli byt rozšířit na vlastní náklady o jeden pokoj v půdním prostoru.
A tento mezonetový byt byl prodán těmto zmíněným nájemcům jako podkrovní (což samozřejmě není pravda neb se jedná o regulérní byt rozšířený o půdní prostory …), a to za cenu 337 113 Kč.
Také pěkná koupě, co říkáte?


Takže jsem se rozhodl, že všechny současné prodeje bytů nechám prošetřit na Odboru kontroly a auditu při Magistrátu m. Ostravy. V tomto mám bohužel zpoždění, ale tento krok samozřejmě podniknu.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zastupitelstva a jeho autorem je Ivo Večeřa. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „„Radnice pro lidi“ aneb jak si pan místostarosta Hujdus k bytu pomohl (aktualizováno)

 1. Dobrý den, pane Večero, dovolím si lehce opravit nepřesné informace ve vašem článku:

  1) Byty na ulicích Korunní a Sušilově se na zastupitelstvu neprodávaly. Pouze se vyhlásil záměr prodeje. Nezvedl jsem tedy ruku pro prodej, ale pouze pro vyhlášení záměru.
  2) Ve svém textu se nezmiňujete o tom, že důvody pro vyhlášení záměru prodeje bytů na ulicích Korunní 63 a Sušilově 1 byly řádně vysvětleny – domy jsou v tzv. společenství vlastníků, což pro obvod je z dlouhodobého hlediska nevýhodné, protože při opravách domu musí úřad koordinovat své činnosti se soukromými vlastníky, kteří jsou s nájemníky obecních bytů pod jednou střechou.
  3) Byt na ulici Vršovců, o kterém píšete, byl vytvořen z původní jednotky a půdy. Mnoho let dozadu radnice slíbila tzv. půdařům, že si budou moci takto vybudované jednotky odkoupit. Prodejem pouze došlo ke splnění závazku, úhrada nebyla taková, jak jste uvedl ve svém nepravdivém článku, ale přesně podle podmínek stanovených zásadami. Ostatně prodej těmto podmínkám v plné výši odpovídá a nijak je neporušuje.

  Věřím, že podnět na prošetření podáte co nejdříve a jeho výsledek zveřejníte 🙂

 2. Pane místostarosto, článek jsem aktualizoval.
  K Vašemu poslednímu bodu mám ovšem stále výhrady, neboť se nejedná o půdní byt, ale o mezonetový byt, jehož částí je i regulérní byt, tudíž vznikl vaším přičiněním kočkopes, neboť jste způsobili nový problém v tom, že jeden byt v tomto vchodu je v soukromém vlastnictví a zbytek je v majetku města.
  Ani náhodou mě tedy nepřesvědčíte o nestrannosti tohoto vašeho kroku.
  Nicméně děkuji, že se účastníte diskuze na našich stránkách. Na vašem Zpravodaji se nikdy nic takového nedozvíme, neboť tyto věci jsou tam důsledně zamlčovány.
  Doufám, že to všechno voliči v příštích volbách do posledního puntíku spočítají a věřte, že na to s velkou trpělivostí čekám.
  A máte velké štěstí, že mám pouze limitovaný čas, takže nemohu s pečlivostí mi vlastní reagovat na vše, na co bych osobně chtěl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *